Mír v Súdánu a připravované referendum se bortí

Alain Le Roi, velitel mírové mise  OSN v Súdánu, která má dohlížet na mírovou smlouvu z roku 2005 a na budoucí referendum, dnes varoval, že současný dohled OSN přestává stačit na nové stále silnější nepřátelské akce armád S i J Súdánu. Americká velvyslankyně při OSN navrhuje zvýšit počet vojáků OSN v Súdánu ( UNMIS)  na 10 000 mužů. Velitel súdanské mise se však obává, že ani toto číslo nezabrání novému konfliktu.

Dlouho odkládané referendum o nezávislosti jižního Súdánu bude

Obě znepřátelené strany ( S a J Súdán) se dohodli na datu hlasování o osamostatnění jižních oblastí. 9. ledna 2011 proběhne referendum, kvůli kterému dneškem započaly organizační přípravy. Jsou zde ovšem velké obavy, že na ropu bohaté jižní oblasti nevydrží tlak ze strany vlády na severu a vypukne znovu otevřený konflikt, který vše zmaří.